Třikrát a dost

Aneb jak znojemské ANO ztratilo svou důvěryhodnost

Píše se 11. říjen 2014 večer a ve Znojmě se setkává 16 zvolených zastupitelů z ANO, ODS, KDU-ČSL, ZMĚNY a PRO ZNOJMO. Plánují společnou koalici a následují další schůzky. Avšak jen do chvíle, než znojemské ANO své středopravé partnery z nejistoty obejde a vstupuje do koalice s ČSSD a KSČM.

Celá věc je o to smutnější, že trojblok KDU-ČSL, ZMĚNA a PRO ZNOJMO dostává od ČSSD nabídku na vstup do koalice jako první ještě o volební noci. S důvěrou v ANO a v platnost dohod předvolebních i povolebních odmítáme. ANO nás zklame při první nabídce. Bohužel ne naposledy.

Uběhnou čtyři roky. Dne 6. října 2018 oslavujeme v PRO ZNOJMO zisk 14 % hlasů a 3. místo ve volbách a situace se opakuje. ČSSD znovu potřebuje koaliční partnery a znovu nám přistává nabídka spolupráce na radnici. Z důvodu předvolebního zápolení se necháváme uhranout opět znojemským ANO a znovu jim uvěříme deklarovanou snahu sestavit koalici na půdorysu ANO a menších středopravých stran. Schůzku máme domluvenou a osm zastupitelů za PRO ZNOJMO, KDU-ČSL a Piráty se na ní schází. Kdo však chybí, je její svolavatel – znojemské ANO. Výmluvou tehdy bylo, že pan poslanec Štolpa má nemocného psa nebo něco podobně absurdního.

Tak jsme tam seděli, v sychravé podzimní neděli, u kamínek a čekali na ANO dle domluvy. Jenže ANO už mezitím dojednávalo koalici, kterou oznámilo ještě týž večer. Už jen jako perlička působí, že plánovanou dopolední schůzku ještě aňáci posunuli na večer, než jsme si na webu přečetli, že koalice je hotová.

Pro mě osobně to byla opravdu cenná politická i lidská zkušenost. Ale jak se říká, do třetice všeho dobrého i zlého.

Je sobota třetího října letošního roku. Právě skončila možná nejvypjatější senátní kampaň na Znojemsku v historii a za styl jejího vedení padá první výzva k odstoupení. Jan Grois se má vzdát pozice starosty města Znojma. V průběhu týdne ji podobným způsobem formuluje většina zastupitelů a v pátek se koná koordinační schůzka.

Opoziční strany PRO ZNOJMO, KDU-ČSL, Piráti a SPD vyslovují starostovi nedůvěru a přidává se k nim, světe div se, znojemské ANO – do té doby oddaný koaliční partner. Někteří z nás tomu nemůžeme uvěřit. Znojemské ANO nás ale ujišťuje, jak je stávající koaliční spolupráce s ČSSD a ODS neudržitelná a vše je doprovázeno příhodami z koaličního soužití na hned několika schůzkách. Výsledkem je prohlášení 17 zastupitelů – ANO, PRO ZNOJMO, KDU-ČSL, Pirátů a SPD – k odstoupení starosty a deklarace hlasování o jeho odvolání na nejbližším zastupitelstvu. Jak to dopadlo, už všichni víte.

Před týdnem, na pondělním zastupitelstvu, jsme bod odvolání starosty chtěli zařadit na program jednání. Jenže znojemské ANO zařazení bodu nepodpořilo. Následný komediální výstup pana Blahy, kdy tvrdil, že sice nehlasovali, ale jejich požadavek na odstoupení starosty trvá, se zařadí do zlatého fondu paradoxů zasedání znojemských zastupitelstev.

Jsem opravdu rád, že zastupitelstvo bylo vysíláno online a všichni občané se mohli a stále mohou podívat na skrčku ANO v přímém přenosu nebo ze záznamu.

Ty první dvě otočky v letech 2014 a 2018, to je politika. Prostě jsme dvakrát ostrouhali, dvakrát odmítli jednu nabídku a věřili partnerovi, který nás dvakrát podrazil a upekl si koalici bez nás. Náš boj se proměnil v naši opozici. A v opozici nemáte šanci ze svého politického programu nic kloudného splnit.

Ta třetí letošní otočka pro mě zůstává nepochopitelnou z několika důvodů. Proč ANO vyvolalo koaliční krizi prohlášením o odvolání starosty? Proč začalo domlouvat koalici bez ČSSD? Proč se s námi za tím účelem několikrát scházelo? A proč potom udělalo finální obrat a nyní se tváří, že se nic nestalo?

Je za tím snaha vyjednat si lepší podmínky v rámci koalice? Nevím, ale popravdě už mě to ani nezajímá. Znojemské ANO totálně ztratilo svoji důvěryhodnost. O ztrátu naší důvěry se postaralo postupně v posledních šesti letech. Letos ale ztratilo důvěru i koaličních partnerů a hlavně svých voličů.

Takhle zásadní obraty v průběhu několika dní obhajitelné ani vysvětlitelné jednoduše nejsou. Neumím si představit, že jsem starostou, a koaliční partner mě chce sejmout. Potom přijde na schůzi městské rady a řekne, co jsme si, to jsme si, jedeme dál. A hlavně si neumím představit, že jsem volič ANO a jeho znojemští zástupci mi vysvětlují, jak starosta ztratil důvěru, jenže následně na zastupitelstvu v přímém přenosu sleduji, jak to stejné ANO nedotáhne odvolávání, se kterým samo začalo.

Totální ztráta důvěry ze všech stran. Znojemské představitele ANO už po tomto týdnu nemůže brát nikdo vážně

Jakub Krainer, PRO ZNOJMO