PhDr. Jiří Kacetl
42 let
historik, tlumočník
bez politické příslušnosti/ STAN / Moravské zemské hnutí
jiri.kacetl@proznojmo.cz

Narodil jsem se v lednu 1976 v Moravském Krumlově, kde můj otec na poliklinice zakládal radiologickou ordinaci. Znojmo však bylo vždy mým druhým domovem, neboť zde žili moji prarodiče i praprarodiče. Dědeček Kacetl řídil dlouhá léta lékárnu U svatého Ducha na náměstí Svobody, dědu Neužila zase mnozí znali jako vrchního v restauraci Domečku (Hotelu Znojmo). Trvale bydlím ve Znojmě od roku 1991. Po maturitě na horním gymnáziu jsem vystudoval historii s anglistikou a amerikanistikou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde jsem taktéž získal doktorát filozofie. Po několika pracovních pobytech v zahraničí (Velká Británie, USA, Kanárské ostrovy) jsem zjistil, že nejvíc mě to táhne zpět domů, do Znojma. Založil jsem zde rodinu a pět let pracoval jako učitel na dolním gymnáziu a pedagogické škole. Od roku 2008 pracuji jako historik v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. S manželkou Zuzanou, lektorkou a tlumočnicí španělštiny, máme dva syny.  

Kromě rodiny a koníčků jsem vždy cítil povinnost se otevřeně vyjadřovat k věcem veřejným kolem sebe. Vždyť už proslulý Platón varoval staré Řeky před tím, že pokud se přestanou o správu obce zajímat, hrozí jim vláda těch nejneschopnějších. V roce 2003 jsem se stal členem Okrašlovacího spolku ve Znojmě, brzy i jeho předsedou. Zjistil jsem, že měnit Znojmo k lepšímu je velmi těžký a dlouhodobý úkol, který pouze z pozice občanského spolku jde realizovat velmi ztuha. Přijal jsem proto v roce 2004 nabídku tehdejší znojemské ODS a v jejich barvách kandidoval do znojemského zastupitelstva v roce 2006. Podařilo se. Voliči do nás tehdy vložili nezvykle velkou důvěru a já mohl jako neuvolněný člen rady města alespoň malou část dlouholetých plánů začít realizovat "naostro". Spousta věcí se podařila, Znojmo se začalo výrazně měnit k lepšímu. Osobně jsem například inicioval a dozoroval proměnu zarostlého a zaneřáděného zákoutí v centru města naproti Dolnímu parku v úhledný, historií dýchající hradební parkán. Spousta věcí se však na druhou stranu zadrhla, stala se chyba. Chyba v pojetí práce znojemské ODS, chyba v komunikaci radnice s veřejností i v komunikaci mezi sebou. 

V roce 2010 jsem se jako opětovně zvolený zastupitel ocitl v opoziční lavici. Nálada v znojemské ODS byla na bodu mrazu, vnitřní poměry byly téměř nereformovatelné. V září 2012, ještě před debaklem v krajských volbách, jsem stranu opustil. Tyto zkušenosti mě však svým způsobem posílily. Ne nadarmo je pro každého politika opoziční role důležitou součástí celkové "výchovy". Na jaře 2013 jsme se starými i novými přáteli založili nové, regionálně silně ukotvené sdružení Pro Znojmo s vazbou na celostátní politické hnutí Starostové a nezávislí. 

Proč jsem založil Pro Znojmo?

Spojuje nás společná vize pro další rozvoj Znojma, společné vnímání hodnot, jako jsou poctivost, čest a morálka, které se z dnešní politické praxe v České republice téměř vytrácejí. Spojuje nás ochota, zápal i erudice pro město něco skutečného udělat a být vůči veřejnosti naprosto féroví a otevření.   

 

Moje články

Nezávislí ve Znojmě se spojili. PRO ZNOJMO a ZMĚNA chtějí společně vytvářet lepší město

18. 6. 2018 v 08:38

Dvě nezávislé kandidátky, které uspěly v posledních komunálních volbách a získaly dohromady šest zastupitelů, se nyní rozhodly spojit a ve zbytku volebního období vystupovat pod společným názvem PRO ZNOJMO.

» číst dále

Novým předsedou Pro Znojmo se stal Jakub Krainer

12. 3. 2018 v 15:30

Třicetiletý Jakub Krainer se stal předsedou spolku Pro Znojmo, napojeného na celostátní politické hnutí Starostové a nezávislí (STAN). V čele nahradil známého znojemského historika a zastupitele Jiřího Kacetla. Členská základna posvětila změnu ve vedení po pěti letech na letošní výroční valné hromadě.

» číst dále

Další nepromyšlený zásah do urbanismu Znojma

15. 3. 2016 v 12:01

Znojmáci se v první březnové dekádě roku 2016 dozvěděli na první pohled úžasnou zprávu. Jihomoravský kraj začne za Kolonkou a areálem Policie ČR na Pražské, tedy ve čtvrti s polozapomenutým starým názvem Mansberk, stavět novou budovu rychlé záchranné služby a brzy i nový areál okresní hasičské stanice.

» číst dále

Tisková zpráva ke kauze rekonstrukce znojemského fotbalového stadionu (Pro Znojmo a STAN)

3. 9. 2015 v 09:17

V reakci na úspěch znojemských fotbalistů (1. SC Znojmo) při postupu do 1. ligy bylo v září 2013 rozhodnuto o rekonstrukci a rozšíření zastaralého znojemského fotbalového stadionu v Horním parku.

» číst dále

Nová hasičská stanice na špatném místě

4. 4. 2015 v 09:23

Již v březnu 2014 schválilo městské zastupitelstvo dotaci ve výši 300 tisíc korun znojemskému odboru krajského hasičského záchranného sboru na zpracování projektové dokumentace pro novou centrální stanici. Projekt byl veřejnosti představen pouze prostřednictvím tiskové konference, znojemští zastupitelé ani veřejnost se však doposud nemohla o projektu dozvědět větší podrobnosti, ani projekt jakkoli připomínkovat. Na prosincovém zastupitelstvu starosta města Vlastimil Gabrhel na můj dotaz přislíbil projekt představit a zohlednit připomínky zastupitelů a další veřejnosti. Je duben 2015, a doposud se v tomto směru nic nestalo. 

» číst dále

Spolek PRO ZNOJMO daroval znojemské nemocnici přepravní křeslo

15. 2. 2015 v 19:13

Tisková zpráva

» číst dále

Lídr Jiří Kacetl osobně!

4. 10. 2014 v 11:03

Přečtěte si rozhovor s naším lídrem Jiřím Kacetlem.

» číst dále

Bráníme tvář našeho města

4. 9. 2014 v 12:31

Milí Znojmáci! Máme své město přirozeně rádi, je to náš domov. Někdo tu žije od narození, nese dále rodinnou tradici, město je jeho život. Někdo do Znojma přišel poměrně nedávno, přesto si ho okamžitě zamiloval a neměnil by už. 

» číst dále

Krytý bazén: v centru, či na okraji města?

24. 6. 2014 v 16:50

Včera jsem se spolu s dalšími členy Pro Znojmo zúčastnil veřejné debaty o budoucnosti plavání v krytém bazénu ve Znojmě. Byly představeny dvě varianty: a) rekonstrukce / rozšíření stávajících lázní v centru na náměstí Svobody; nebo b) stavba nového krytého bazénu v areálu letní plovárny Louka.

» číst dále

PŘEDVOLEBNÍ KLÁNÍ O ZNOJEMSKOU RADNICI ZAČÍNÁ

7. 6. 2014 v 15:08

Ano, je to tak. Sotva skončily volby do Evropského parlamentu, začíná volební klání další. V říjnu si všichni zvolíme nové zástupce do obecních a městských zastupitelstev. 

» číst dále

Co dala Evropská unie za deset let Znojemsku?

30. 4. 2014 v 15:33

K největším investičním projektům na Znojemsku posledního desetiletí, které spolufinancovala Evropská unie, patří bezesporu elektrifikace úseku bývalé Severozápadní dráhy mezi rakouským Retzem a Znojmem včetně náročné rekonstrukce nejvyššího železničního viaduktu na Moravě přes údolí řeky Dyje.

» číst dále

Radnice platí zbytečně inzerci v soukromých médiích

9. 3. 2014 v 21:55

Dnes bych se chtěl vyjádřit k pro mě poněkud šokujícímu zjištění, jež se týká útrat současné radnice za nákup inzerce v soukromých médiích. Vedení města Znojma totiž kromě vydávání vlastního média - Znojemských listů platí stále rostoucí částky za inzerci čtyřem soukromým regionálním médiím.

» číst dále

Znojmo - krásné město s nespokojenými lidmi

9. 3. 2014 v 21:35

Znojmo. Ve středověku jedno ze tří, později šesti předních královských měst Moravy a velká hraniční pevnost. Po vzniku habsburské monarchie metropole celé jihozápadní Moravy i severní části Dolního Rakouska, profitující z tranzitního obchodu a širokého zemědělského zázemí, pěstování vinné révy a od 19. století též produkce vyhlášených nakládaných okurek. 

» číst dále

Stavební zákon a praxe znojemské radnice

27. 2. 2014 v 19:25

Téma revitalizace Městského parku ve Znojmě znovu ožilo. Radnice totiž po loňské kontroverzní přeměně Středního parku zahájila v těchto dnech další stavební práce, tentokrát v Dolním parku, v části mezi dětským hřištěm a Domečkem (Českou spořitelnou). Jak se zdá, smůla se radnici lepí na paty i dále.

» číst dále

Znojmo před vydáním nového územního plánu

16. 1. 2014 v 19:28

Tvorbu a proces pořizování územního plánu, základního dokumentu každého města či obce, upravuje již od poloviny minulé dekády nový stavební zákon. Stávající územní plán města Znojma má za sebou již několik dílčích změn: v minulých volebních obdobích si z něj úředníci a politici dělali jakýsi lepící papír, často vyvolávali procesy změn jen kvůli partikulárnímu zájmu toho či onoho majitele parcely. Tato salámová metoda stihla za několik let vykonat své.

» číst dále

Radnice ignoruje věcnou kritiku

12. 6. 2013 v 19:41

Všichni dobře víme, že máme-li mít demokracii, musíme ctít i zpětnou vazbu, jinak si dláždíme cestu k autoritářství. Západoevropské státy to dávno pochopily a aktivní občanskou veřejnost neberou jako nepřítele, nýbrž jako důležitého partnera, se kterým musejí umět vycházet.

» číst dále

Dialog radnice s občany, nebo jen monolog?

21. 4. 2013 v 19:44

Znojemská radnice svolává na 22. duben do kina Svět prezentaci projektu revitalizace Městského parku ve Znojmě. Sláva, chtělo by se zvolat. Budeme diskutovat. Budeme klást názory proti sobě, debatovat o problému, hledat řešení… Jenže je v tom opět velký háček.

» číst dále

Privatizace veřejných prostranství

19. 3. 2013 v 17:26

Poslední zasedání městského zastupitelstva ve Znojmě přineslo pozoruhodné zjištění. Koaliční, zejména levicoví (!) zastupitelé vehementně i přes jasně formulované protiargumenty odsouhlasili privatizaci části historického veřejného statku města Znojma v Gránickém údolí.

» číst dále

Veřejná diskuse ve Znojmě je stále problém

5. 12. 2012 v 17:29

V jednom týdnu ukázalo vedení znojemské radnice svým občanům dvojí tvář. Vlídnou i nevraživou: Na zahajování Znojemského adventu 2012 na Horním náměstí hovořil starosta Vlastimil Gabrhel o klidu a míru, který přeje a rozesílá do našich domovů; o dva dny později se v týdeníku Znojemsko objevil článek podepsaný tiskovou mluvčí města Zuzanou Pastrňákovou, který se v proklamovaném smíru rozhodně nenesl.

» číst dále

Parkování v centru města – věčná bolístka

19. 10. 2012 v 17:31

Znojemská radnice nechala v minulých dnech na osmisetmetrové dlážděné ploše před průčelím kapucínského kláštera vybudovat velké parkoviště. Oranžovo-žluto-rudé vedení města si tak odškrtlo pomyslný bod svého volebního programu a řidiči mohou být vlastně spokojeni. Počet aut se ve Znojmě i přes krizi neustále zvyšuje, parkovací kapacity v centru města již dávno nepostačují poptávce. Proč tedy o tom dále mluvit, že?

» číst dále

Takové správné znojemské nicnedělání

12. 6. 2012 v 17:33

Sotva dozněly ohlasy na „kočkopsovskou“ úpravu Kopalova pomníku na Komenského náměstí, rojí se na denní světlo další můry z temnot radničního příšeří. „Otevřená radnice“, tak zní hodně nadneseně politika údajné průhlednosti současných vládců města zejména z tábora sociální demokracie s táborem podezřele zamlklých komunistů za zády.

» číst dále

Ranní procházka parkem aneb dětský kuřácký rej

9. 3. 2012 v 17:37

Při každodenní docházce do práce v centru Znojma míjím hned několik znojemských základních a středních škol. Je ráno kolem půl osmé a před školami se to hemží omladinou. Co je však zarážející, přibývá těch, kteří s velkou chutí a důležitostí kouří cigarety.

» číst dále

Pozvolná smrt okrajových regionů (na příkladu jihozápadní Moravy)

15. 2. 2012 v 17:39

Je smutné sledovat dvaadvacet let po Sametové revoluci, jak region jihozápadní Moravy se Znojmem jako přirozeným a historickým centrem mizí z dopravní i správní mapy republiky. Před první světovou válkou to byl slibně se rozvíjející a prosperující kout země se silnou gravitací k blízké Vídni na hlavní železniční trase, tzv. Severozápadní dráze, do Čech a dále do Saska. Po roce 1918 a zejména po roce 1945 se však z regionu stala periferie Československa se všemi negativními důsledky.

» číst dále