Chyba, která nás bude stát 40 milionů

8. 7. 2013 v 20:03, Bc. Jakub Krainer

Zastupitelstvo města Znojma v úterý rozhodlo o investici na rekonstrukci stadionu v Husových sadech. Voličům všech stran i fanouškům fotbalu bych rád předložil věcné argumenty, proč je to špatně.

Podstata problému tkví v tom, že Fotbalová asociace (FAČR) se od přelomu tisíciletí snaží dohnat západní Evropu, ať to stojí, co to stojí. Takže si dávno před příchodem pana Pelty vymyslela projekt Stadiony a začala (tehdy ještě jako ČMFS) systematicky tlačit na kluby, aby jejich zázemí splnilo vytyčené standarty. Jenže ejhle. Socialistické nařízení shora od té doby pravidelně naráží. Naposledy v případě 1. SC Znojmo. Protože české kluby prostě nehrají v západní Evropě, nemají většinu příjmů ze vstupného a prodeje suvenýrů a každoročně musí být dotovány. Tu bohatým sponzorem, tu špinavými penězi, tu sanací z veřejných prostředků jako v případě Baníku Ostrava.

Znojemští hráči nás všechny mile překvapili a zaslouženě vyhráli Fotbalovou národní ligu. Tímto nejhlouběji smekám jak před nimi, tak před panem Kohoutkem. Protože sehnat sponzory pro profesionální sport je v malém příhraničním městě násobně těžší, než v městech krajských. Pro zajímavost: Gambrinus ligu hrálo v posledním ročníku jen pět klubů z ne-krajských měst: Jablonec, Boleslav, Slovácko, Teplice a Příbram. Ekonomicky řečeno: Pelta, Škodovka, Valenta, AGC Glass a Starka. Bez dominantního ekonomického majitele, sponzora, mecenáše sport na nejvyšší úrovni už delší čas provozovat nelze. Ne dlouhodobě. Sportovní srdce pláče.

Vedení 1. SC Znojmo se tedy v této historické chvíli logicky vydalo cestou zoufalého žebrání o veřejné prostředky. Tím nikoho neurážím, také jsem jako předseda fotbalového oddílu o veřejné prostředky žádal. Je to jejich práce. Ovšem práce města je v této chvíli nepodlehnout tlaku a říci, že stadion je pro sportovce plně dostačující a žádnou rekonstrukci nepotřebuje. 

Mohli byste namítnout, že stadion je městský a bude sloužit nám všem mnoho dalších let. Já říkám lež jako radniční věž. Mnohamilionové osvětlení se jistě nebude zapínat, když si budete chtít jít večer zaběhat na atletický ovál. Rovněž kryté sedačky a další požadavky nevyužije nikdo jiný, než 1. SC. Investice slouží čistě k uspokojení podmínek FAČR. 

Zastupitelstvo z nerozumu či zlovůle rozhodlo o finanční podpoře, přestože dosud nezná její výši. Návrh hovoří o možném ko-financování ze strany MŠMT a JMK. Pan Hašek se sice před kamerami kasal, že by jako hejtman nesnesl, aby se první liga hrála jinde, konkrétní částku však neuvolnil. Slibem nezarmoutíš. Ministerstvo školství dnes nedává dotace žádné, tím méně fotbalu. Viz slib rozsáhlých kontrol po zvolení pana Berbra. 

Shrnuto a podtrženo, 40 milionů předpokládaných nákladů dává sociální demokracie svému kandidátovi Michalu Sobotovi a jeho kolegům z vedení fotbalového klubu. Ta stejná sociální demokracie, která snížila dotaci malým šachistům z 30 000 Kč na 7 000 Kč s odůvodněním, že město je zadlužené a musí šetřit. Malí šachisté to zvládnou a zaplatí si cesty a startovné sami. Velcí fotbalisté by to měli zvládnout taky a sehnat potřebné peníze z privátních prostředků. 

40 milionů je na Znojmo ohromná částka. Víme to my, kdo chceme už léta opravit chodníky, vědí to i voliči sociální demokracie, kteří se třeba těšili na více sociálních programů. Jenže na ty po rekonstrukci stadionu nezbudou peníze. Ví to i sociální demokracie?