Týden sociálních služeb ČR aneb pomáhat může každý

15. 10. 2013 v 15:07, Bc. et Bc. Veronika Krulová

V týdnu od 7. – 13. října probíhaly ve většině českých měst dny otevřených dveří a jiné doprovodné aktivity v rámci 5. ročníku týdne sociálních služeb v ČR. 

Ani město Znojmo nebylo výjimkou a aktivně se do této osvětové a chvályhodné akce zapojilo. Ovšem široká veřejnost často netuší, co všechno se pod pojmem sociální služby může ukrývat. Pravdou je, že lidé se o možnostech využití pomáhajících organizací a podobných sdružení příliš nezajímají, pokud se jich zmíněná problematika přímo netýká. Sociální služby poskytují statisícům lidí jistotu a bezpečí, a tak jim umožňují zachovat si lidskou důstojnost i soběstačnost. A právě týden sociálních služeb se pokusil formou zajímavých přednášek tuto skutečnost připomenout. 

Zájemcům bylo představeno široké spektrum služeb, které jsou v našem městě a okolí k dispozici. Nechyběly užitečné a v mnoha případech poučné informace nejen o Centru sociálních služeb patřící k největším poskytovatelům těchto služeb na Znojemsku, ale i o dalších možnostech pomoci, které nabízí oblastní charita Znojmo, sdružení Podané ruce, dobrovolnické centrum ADRA a jiné organizace. 

Všichni přednášející byli odborníci a zaslouží si obrovský dík a obdiv. Je to ukázka toho, že stále je mezi námi dost uvědomělých lidí, kteří vědí, že pomáhat je potřeba a sami pomáhat chtějí. Sály, kde se akce konaly, přišly navštívit převážně ženy, bohužel zástupců z řad mužů bylo žalostně málo. I přesto, že na všechny přednášky byl vstup zdarma, nebyl zájem o ně tak velký, jak by se dalo očekávat. Ano, chápu, že většina pracujících lidí nemá možnost, uvolnit se ze zaměstnání a zúčastnit se přednášek, které se konaly obvykle v dopoledních hodinách. Avšak ti, kteří to štěstí měli a ukrojili si kousek ze svého drahocenného času, tohoto rozhodnutí určitě nelitovali. Sociální služby na Znojemsku disponují zcela jistě vysokou kvalitou a nikdo z nás neví, kdy je bude sám potřebovat.