Proč jít k volbám

6. 10. 2014 v 16:14, Karolína Havelková (Kolářová)

Mí drazí vrstevníci a vůbec všichni aktivním volebním právem obdaření!

Čas předvolební je tu a politické strany se předhánějí o voličskou pozornost. Učesaní političtí představitelé se na nás smějí z billboardů a slibují nám hory doly. Mnohdy jejich velká slova vyzní na prázdno, ale já pořád ještě věřím v dobré lidi, kteří svou práci vykonávají poctivě.

Za poslední dobu jsem se často setkala s názorem, že jít k volbám je zbytečné. Že jeden hlas se v takové mase ztratí. Špatně. Ráda bych vám nastínila svůj pohled na věc.

Skepse vůči volbám pramení z několika důvodů.

Na politické scéně se vyskytují stálice, velké a známé strany se slušnou voličskou základnou, které ale také za dobu svoji existence posbíraly mnoho odpůrců. Zklamaly jednou, po druhé… Nedodržely slib, obešly zákon, navýšily poplatek… Dát hlas velké straně se někdy jeví jako hlas vyhozený oknem. 

Naproti tomu malá uskupení nepředstavují atraktivní podobu zhodnocení hlasu. Hlas prostě upadne v zapomnění, protože si malé uskupení nemohlo dovolit velkou kampaň. 

A za třetí, masírují nás média. Průšvih pořádně rozmáznou a o dobrých lidech dneska málokdo píše. Takže je v nás vyvolán dojem, že „stejně jsou všichni lumpové a zloději, tak proč plýtvat časem. Můj jeden hlas nic nezmění.“

Jenže pokud tento postoj zaujme víc lidí, opravdu se šance na změnu k lepšímu velice sníží. Naše vlastní nespokojenost je způsobena naší vlastní lhostejností a leností. Je to naše vina, že se nám nelíbí, kdo nás vede. Je to naše vina, že náš stát a potažmo naše město vedou „lumpové a zloději“. Možná jsme jen špatně vybrali. To ale neznamená, že se na kandidátkách neobjeví poctivý člověk – je jen potřeba volit pečlivě. Myslet a třídit. 

Nejít k volbám je jako říkat: „Je mi jedno, že státu velí někdo opilý. Je mi jedno, že za peníze, které těžce vydělávám a odvádím, si někdo koupí vilu. Je mi jedno, že jezdím po hrbolatých silnicích a chodím po křivých chodnících. Je mi jedno, že mé děti nebudou mít místo ve školce. A už vůbec mě nezajímá, že v lokálních mediích se pravdivou a objektivní informaci dozvím jen zřídkakdy.“

Přijměme tedy svou občanskou zodpovědnost. Vyberme si kandidáta, jehož minulost je čistá a úmysly správné. Prvovoliči, utvořte si vlastní názor. Mnoho kandidátů do komunálních voleb známe osobně, pomozme jim něco změnit. Bude se nám všem žít lépe. A i když nás výsledky zklamou, můžeme s klidným svědomím říct, že jsme pro změnu bojovali.