Chci pro občany bezpečnější Znojmo

20. 9. 2014 v 11:45,

Ač je naše krásné město poměrně malé, podepisuje se na něm globalizace se značnou mírou nerovností mezi lidmi. A stejně jako k jiným moderním městům, i ke Znojmu se váží různá negativa, v podobě různých konfliktů, přestupků a trestné činnosti. 

I z toho důvodu je město zřizovatelem městské policie, která má dbát na dodržování nejrůznějších zákonů a vyhlášek. Mezi veřejností jsou však zpravidla rozpačité názory na fungování MP. Dobře se to projevilo na mítinku u bývalého hotelu Dukla v listopadu 2013, kde se sešlo kolem 400 občanů ze spodní části Znojma, aby vyjádřili po útoku tureckého rakušana obavy o svoji bezpečnost. Na mítink tenkrát z vedení města ani městské policie nikdo nedorazil, ale protikonfliktní team a kriminální služba české policie byla ve střehu.

Podělím se s vámi o svou zkušenost s městkou policií. Není to tak dávno, kdy nám po domě již po několikáté v měsíci běhali podobní obchodníci s nabídkami nějaké levnější energie. Chystal jsem se zrovna k odchodu, když jeden zazvonil u mých dveří, otevřel jsem v podstatě okamžitě a postřehl jsem, že zvoní i na další dva zvonky na našem patře. Po chvíli konverzace jsem se jich zeptal, jestli vědí, že je podomní prodej u nás ve městě již přes rok zakázán a upozornil jsem je, že na ně zavolám hlídku městské policie. Zavřel jsem za sebou dveře a opustil dům, přestože to není u nás zvykem, vchodové dveře jsem zamkl a zavolal městskou policii. Seděl jsem v autě a vyčkával příjezdu hlídky. Mezitím pány obchodníky někdo z domu pustil. Policie přijela za 22 minut po mého telefonátu a začala řešit situaci s těmito podomními obchodníky. Když jsem se vracel, byla hlídka stále na parkovišti u Mountfieldu, kde bydlím. Na můj dotaz, jak byla vyřešena situace mi odpověděli, že prodejce pustili bez jakéhokoliv postihu, protože argumentovali tím, že schůzky měli domluvené. U nás v domě, jak jsem si zjišťoval, si však tvrzení prodejců nikdo neprověřoval a nikdo s nimi žádnou domluvenou schůzku neměl.

Nejde mi o sebe, jde tady čistě o princip. Vedle mne bydlí starší paní, důchodkyně. Kdyby se tito poměrně statní pánové, byť jen trošku, opřeli o dveře sousedky, rázem by byli u ní doma. Co by se vše mohlo stát, není třeba rozepisovat.

Na druhou stranu musím říci, že co se týče kontroly zaparkovaných aut, na to je městská policie skutečný profík. Dva policisté kontrolují automobily na parkovišti před poštou u nádraží, jeden si kontroluje parkovací hodiny za předním sklem, druhý si kontroluje SPZ ze druhé strany auta. A chraň bůh zastavit někde, kde se nemá. Garantuji vám, že tam budou dříve, nežli u nás na Vídeňské. To jsou fakta, která vám ze své zkušenosti potvrdí řada lidí a veřejně se o tom mezi občany města povídá. „No jó, zase botičkáři...“

Další soused se bojí povolit vodítko svému psu, protože pod stromy za domem jsou často naházené injekční stříkačky. Já se bojím děti samotné pouštět do obchodu, protože tam postávají opilí bezdomovci a zpravidla obtěžují a žádají o drobné. To vše je potřeba změnit, zefektivnit práci a hlídkovou činnost městské policie.

Je nutné, aby město, coby zřizovatel, více komunikovalo a zajímalo se o potřeby a bezpečnost svých občanů. Aby se prodavačka z hypermarketu nebála po skončení večerní směny projít parkem.

V Pro Znojmu budeme navrhovat a podporovat takové zájmy občanů, které povedou k jejich spokojenosti z pocitu bezpečného města.