Jakub Krainer osobně

18. 9. 2014 v 17:42, Bc. Jakub Krainer

Rozhovor s kandidátem Jakubem Krainerem

Jakube, jak byste se přiblížil Znojmákům?

Nejjednodušeji jako aktivní člověk, který chce měnit věci okolo sebe k lepšímu.

Je ve Znojmě co měnit?

Určitě. Vždycky je co zlepšovat. Občany nejvíce trápí dopravní situace, kvetoucí klientelismus a nedostatek pracovních příležitostí. Já bych ještě přidal chybějící nezávislá média. Radniční listy slouží jako starostova reklama z našich peněz, Znojemský týden si ČSSD přes Groise a Handla přímo koupila, Znojemsko zase zaplatila inzercí. Jak se potom občané mají dozvědět pravdu? Jak si mají přečíst kritiku, když není připuštěna? Aniž si kdo všiml, Gabrhel s Groisem nás touto okázalou propagandou vrátili o mnoho let zpátky. Nová radnice musí být otevřená. I kritice. Bez ní se nelze zlepšovat.

Co Vás na Znojmě naopak baví?

Znojmo je nejkrásnější město v republice. Máme blízko do Brna i do Vídně. Můžeme se kochat živou historií i přírodou Národního parku Podyjí. Navíc tu vidím velmi schopnou generaci mladých lidí, kteří se ze světa vracejí domů a chtějí pomáhat svému městu. Díky Bohu za každého schopného patriota.

A jaká byla Vaše cesta do Pro Znojma?

Zajímavá a zábavná. Vyrůstal jsem střídavě ve Znojmě a na Otoupalově statku v Přeskačích. Na střední škole jsem si začal vydělávat, pracoval jsem v Česku i v zahraničí, rukama i hlavou. Po gymnáziu jsem zamířil na Masarykovu univerzitu, kde jsem studoval čtvero oborů, žurnalistiku, evropská studia, filosofii a historii. Dnes se tamtéž věnuji právu a právní vědě. Kromě práce a studia jsem ale stihl také žít. Odmala se závodně věnuji fotbalu a nohejbalu, pár pohárů jsem vyhrál i jako dobrovolný hasič a na škole jsme s kamarádem založili univerzitní florbalový tým. Na rádiu R jsem vysílal diskusní pořad OPEN, dělal jsem dobrovolníka v hospici u Sv. Alžběty. Druhým rokem místo-předsedám české pobočce JEF, Mladým Evropanům.

Pro Znojmo vzniklo v roce 2011, kdy jsme s kamarádem hledali způsoby jak se zapojit do veřejného života ve Znojmě. Při setkání s ODS o nás jako jediný projevil zájem Jiří Kacetl. Těšilo jej, že se zajímáme a nabídl nám další setkání. Velmi brzy jsme našli společnou řeč. Načež mě začal lákat do ODS a já jeho z ODS kamkoliv jinam. Po chvíli začalo být jasné, že se vydáme nevyšlapanou cestou. Proč omlouvat chyby celostátních politiků? A proč bojovat s místními kmotry? Budeme tu. Sami za sebe. Dáme veřejnosti svoji práci a svůj důvěryhodný program. Založili jsme občanské sdružení Pro Znojmo a začali soustřeďovat podobně smýšlející občany.

Znojmáci Vás v posledním půlroce mohli poznat skrze iniciativu Znojmo bez hazardu. Můžete zrekapitulovat vývoj?

Za vším stojí prvotní myšlenka. Před pěti lety jsme zjistili, že žijeme v hazardní džungli. Tolik automatů na obyvatele nebylo a není v žádné jiné zemi na světě. A toto smutné prvenství nám přineslo mnoho ztrát. Ve Znojmě jsem se k tomuto radikálnímu kroku rozhodl jako občan poté, co mi v roce 2010 několik stran slíbilo s hazardem zatočit a za celé čtyřleté období s tím neudělali zhola nic. Proto jsme s pár přáteli založili iniciativu a začali sbírat podpisy nespokojených občanů. Když se ukázalo, že s třemi tisíci podpisů nebude nejmenší problém, rozhodlo se zastupitelstvo z posledních sil zabránit referendu jinak a naplánovalo si další schůzi až na konec září tak, aby se referendum v termínu komunálních voleb nestihlo. Marně jsme žádali zastupitele o pětiminutové setkání a vyhlášení referenda. Gabrhel, Grois, Buršík, Tima, Ti všichni – napříč politickým spektrem – pomáhají hazardu přežít.

 

Co Vám na znojemské politice vadí?

Vadí mi neustálé kšefty, nepoctivost, koupené noviny, vadí mi, že naši kandidáti přišli o pracovní místa. To, že nikdo neuvažuje v dlouhodobém rámci. Nemáme strategické dokumenty, řešení nachystaná v šuplíku. Každý rok se dnes vyberou peníze a teprve potom se přemýšlí co s nimi. Tím město nesmírně trpí. Znojmo samotné nemá žádný výraznější handicap. Jediné co mu ubližuje, jsou kšeftaři typu Balíka, Nezvedy a Groise.

Uspěje Pro Znojmo?

Jsem o tom přesvědčený. Dnes představujeme alternativu proti všem, kdo sedí v zastupitelstvu. Jsme tu pro voliče TOP 09, která se rozhodla samostatně nekandidovat a podpořit naši kandidátku. Úplně stejně jsme se otevřeli i Straně Zelených, jejichž předseda má rovněž solidní šanci stát se prvním zeleným zastupitelem ve Znojmě. Pochopitelně jsme tu pro všechny, kdo v roce 2010 volili ODS. Ti slušní z ní v posledních čtyřech letech odešli. Komu se líbí manažerský styl řízení ANO, tomu nabízíme úspěšného ředitele keramiky pana Dvořáka nebo velkopodnikatele pana Fialu. Pro ty kdo hledají jako já v politice i kus morálky a poctivosti nabízíme myslím velmi obstojnou alternativu ke KDU-ČSL. Viz otázka hazardu, kde nás z KDU podpořil jediný Pavel Jajtner.

Postavit silnou kandidátku sestavenou ze slušných, pracovitých a schopných lidí bez škraloupů a postraních ambicí je pro mnoho měst nedostižný sen. Ve Znojmě jsme takovou kandidátku 25 let po revoluci konečně sestavili. Teď už jen uvidíme, ke kolika lidem naše poselství dostaneme a kolik lidí ho pochopí a půjde volit Pro Znojmo.

A jakým chcete být zastupitelem?

Budu slušným a poctivým zástupcem všech občanů. Když mi dali v Českém rozhlase vybrat, jestli práce nebo boj proti hazardu, vybral jsem si místo existenční jistoty boj za veřejný zájem. Když se mě pak majitelé heren pokoušeli uplatit, odmítl jsem znovu. Slibuji, že si na mě nikdo nepřijde a že prosadím ty nejlepší recepty pro Znojmo.