Přemek Karpíšek osobně

4. 9. 2014 v 12:26, Přemysl Karpíšek

Rozhovor s kandidátem Přemkem Karpíškem

Přemku, čím se živíte?

Od roku 2005 pracuji v nákladní dopravě jako dispečer. Posledních pět let jsem v naší firmě European contract logistics vedoucím dispečinku.

 

O oblast dopravy se tedy zajímáte?

Rozhodně a v širších souvislostech. Ve Znojmě jsem členem dopravního spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě.  I díky tomu se zajímám i o veřejnou osobní dopravu na Znojemsku.

 

Co navrhujete v dopravě pro Znojmo?

Znojmu chybí kvalitní dopravní napojení na zbytek republiky. A to jak silniční, tak železniční. Nemáme rychlíkové spoje na Prahu a potýkáme se i se zastaralým vozovým parkem směrem na Břeclav což rozhodně pro turistický ruch není přínosem. Obdobně v silniční dopravě chybí kvalitní komunikace na Jihlavu i na Brno.

 

Myslíte, že tuto neutěšenou situaci lze nějak řešit?

Rozhodně. Lze vyvíjet tlak na dotyčné orgány – kraj, ministerstvo dopravy, ředitelství silnic a dálnic. Chybí nám někdo, kdo by tlačil naše potřeby směrem vzhůru. Příklady Mikulova a Blanska ukazují, že peníze z krajského i státního rozpočtu získat lze.

 

Jak hodnotíte dopravní situaci přímo ve Znojmě?

Jako katastrofální. Obchvat městu zoufale chybí posledních 20 let. Do doby jeho otevření vidím řešení v poklesu individuální automobilové dopravy, což by bylo možno řešit zhuštěním a zkvalitněním nabídky spojů MAD, například i posílením linek do centra města, čímž bychom zároveň i oživili centrum města. Mimo jiné chybí parkovací plochy, dříve či později budeme muset přistoupit k výstavbě parkovacích domů. 

Všímám si i drobností jako například plynulejšího provozu. V současnosti by bylo řešením sladění semaforů do „zelené vlny“, nebo principem čidel provozu, kdy by z vedlejší komunikace byla zelená, jen pokud by z ní v danou chvíli odbočovala vozidla. Všichni známe stav, kdy stojíme na červené, a z vedlejší ulice na hlavní nikdo neodbočuje. Takové detaily tu zatím nikdo neřeší.

 

Někteří lidé možná ani nevědí, že jste předsedou znojemské TOP 09. Od kdy jste členem?

Do strany jsem vstoupil v roce 2010. Vzniklá nová pravicová strana, která mi byla názorově blízká a už před čtyřmi lety jsem měl zájem o dění ve Znojmě a chtěl komunální politiku ovlivnit. Předsedou jsem se stal před dvěma lety.

 

Proč jste se tedy rozhodl kandidovat za Pro Znojmo?

TOP 09 tu v minulých komunálních volbách těsně neuspěla, přestože ve sněmovních zde získává přes 10%. Před dvěma lety mě Jakub Krainer pozval na první schůzku občanského sdružení Pro Znojmo a našel jsem tu rozumné lidi, kteří nemyslí na své zájmy, ale chtějí to nejlepší pro město a jeho občany. Když jsme se krátce poté rozhodli, že TOP 09 samostatnou kandidátku do komunálu nepostaví, bylo Pro Znojmo jasnou volbou!

 

Jak pomůžete Znojmu jako zastupitel?

Zlepším naši dopravní situaci. To je velký, ale pro mě splnitelný cíl. Ve zbylých rozhodnutích budu poctivý a neúplatný, ke všem rozhodnutím přistoupím jako řádný hospodář.

 

Co děláte ve volném čase?

Cestuji a čerpám inspiraci pro naše město. V poslední době jsem byl v Norsku, Rakousku, na Islandu, ve Skotsku, Irsku a na Madeiře. Velké příklady v oblasti dopravy jsem viděl ve Švýcarsku, kde jsem půldruhého roku pracoval.

Kromě toho rád relaxuji prací na zahradě, sbírám historické mapy a modely dopravních letadel. Zároveň mám rád okolí Znojma, takže rád vyrazím na procházku po Podyjí. 

 

Kde se vidíte za čtyři roky?

Obor, kterým se živím, mě baví. A zbytek záleží na voličích 