Opravdu potřebujeme nový krytý bazén?

4. 8. 2014 v 17:26, Ing. Bohumil Kašpárek

Zúčastnil jsem se veřejného projednávání týkající se nového plaveckého bazénu ve Znojmě, který by vyhovoval moderním požadavkům jak pro závodní plavce, tak pro plaveckou veřejnost. První, co mě zaskočilo, bylo, že studii nového krytého bazénu a studii stávajícího vedení města zadalo bez soutěže architektovi Loucké plovárny. Ač jako stavební inženýr oceňuji jeho návrh stávající letní plovárny i jeho současnou studii, neumím se ubránit dojmu, že takhle se přece veřejné zakázky nezadávají. 

Na přímou otázku, proč se studie neděla výběrovým řízením – soutěží, mi pan starosta nejprve odmítl odpovědět, pak ale po zopakování stejného dotazu jinými tázajícími nakonec odpověděl. Odpověď se nesla v duchu, že výběrové řízení formou soutěže je jen ztráta času, odkázal se na příklad soutěže rekonstrukce náměstí Svobody, kdy vítězná varianta byla sice nádherná, ale při finančních možnostech města nepoužitelná. Proč to v jiných městech jde a ve Znojmě je to problém?  Například v Litomyšli provádějí architektonickou soutěž v podstatě u každé stavby, ať už se jedná o supermarket nebo bazén či  pomník, přitom se vždy  jedná o potřebnou a navíc architektonicky cennou stavbu. Navíc se tímto město zatraktivní z hlediska turistického ruchu, který je pro Znojmo také velmi důležitý. 

Problém možná není ani tak v soutěži samotné jako v nastavení jejich podmínek, kde velice ráda poradí komora architektů.  A tady má vedení města Znojmo problém, stejně tak s určením, co vůbec občany města ohledně výstavby pálí a kam napnout svou snahu.

Ptám se: Opravdu potřebujeme nový krytý bazén? Byl proveden podrobný průzkum mezi občany Znojma, zda toto považují za opravdu nejdůležitější projekt ve Znojmě? A kdyby tomu tak bylo, má na něj město peníze, tak aby neomezovalo jiné důležité projekty, nebylo by možné jej financovat ze soukromých zdrojů? 

Akcent pana starosty, že není čas, ztrácet čas, když je přece krytý bazén v havarijním stavu, nemá opodstatnění. Jestli je bazén v tak kritickém stavu jak popisuje provozovatel, ví to již dlouho, určitě ne jeden rok. Přitom stavba nového krytého bazénu bude pro město zátěží min. na 20 let a o investici čtvrt miliardy nelze rozhodnou ze dne na den a i proto, že nový plavecký bazén tu bude stát dalších 100 let.  Havarijní stav technologie a střechy lze v nejhorším případě sanovat opravou, podobně to již proběhlo u vnitřních prostor a tím získat čas na konečné rozhodnutí, která nelze uspěchat.