Moje Znojmo

14. 4. 2014 v 16:10, Monika Proche

Je pro mne Znojmo moje? Na to mohu odpovědět jednoduše.

Narodila jsem  se v Děčíně, své dětství jsem prožila v Národní parku České Švýcarsko. Nádherný a kouzelný kraj. Více jak čtvrt století bydlím ve Znojmě, v blízkosti Národního parku Podyjí. Co k tomu dodat? Mám štěstí. 

Znojmem se chlubím, hodně cestuji a věřte, že není místo na světě, kde jsem o Znojmě nevyprávěla. Vždy otevřu svou bezednou studnu a začnu se chlubit: „ Znojmo je perla České republiky. Pod celým městem vede několik kilometrů podzemních chodeb, přejdete most a jste v národní parku, ujdete kilometr a octnete se na vinici. Vyjdete na radniční věž a objevíte kameru obskuru. Dojdete k hradbám Znojma a uvidíte přehradu a naproti malebné Hradiště.“ Vždy do toho dám celé své nadšení, vůni a barvu přírody Znojma, tajemství historických uliček, meruňkovou marmeládu a víno. Jednoduše řečeno, je to pro mne nekonečný příběh. 

Co mě trápí? A nechlubím se tím. Určitě je to „budka“ před dolní poštou. Postavená byla velmi rychle v září 2013. Byla nezbytná, nutná, protože prý ušetří radnici a tedy nám mnoho peněz, které se dosud platily jako náhrada ušlého zisku taxi a květinářství, kteří přišli o své prodejní prostory při rekonstrukci autobusového nádraží. Ta budka či bouda je dodnes nevyužitá a hyzdí budovu pošty a celkový pohled. Nejlegračnější je namalovaný tulipán na ní, a to v nadživotní velikosti. Jako by byla snaha ji udělat ještě horší. Co na to říct? Určitě ji odstranit i s tulipánem. 

Zamysleli jste se někdy nad nebezpečím, které číhá na řidiče a chodce na ulici Pontassievská a Zámečnická. Oboustranný provoz, zaparkovaná auta, střední škola, byťák. Přinejmenším velmi špatná kombinace, ale taky komplikace a někdy i tragédie.  Nejsložitější bod je střet chodce vycházejícího z ulice Obroková s autem vyjíždějícím z ulice Zámečnická. Nechci být špatný prorok, ale dovedu si představit turistu, který touto ulicí jde poprvé a řidiče, kterému se otvírá poprvé pohled na Masarykovo náměstí.  Doufám, že se to nestane, ale také chci najít řešení, aby se to stát nemohlo. 

Moje Znojmo. „ Ano, je to moje Znojmo“.  Přeji si, aby se  Znojmo stalo jedničkou. Vím, že na to má. Mluví za to historie města, jeho krása a malebnost a také schopnost lidí v něm.