Parkování v centru města – věčná bolístka

19. 10. 2012 v 17:31, PhDr. Jiří Kacetl

Znojemská radnice nechala v minulých dnech na osmisetmetrové dlážděné ploše před průčelím kapucínského kláštera vybudovat velké parkoviště. Oranžovo-žluto-rudé vedení města si tak odškrtlo pomyslný bod svého volebního programu a řidiči mohou být vlastně spokojeni. Počet aut se ve Znojmě i přes krizi neustále zvyšuje, parkovací kapacity v centru města již dávno nepostačují poptávce. Proč tedy o tom dále mluvit, že?

Ano, rozumím. Žijeme v 21. století a velká část nás zpohodlněla. I když si z daní dotujeme veřejnou dopravu, moc ji nevyužíváme. „Bez auta už nenakoupím, nedostanu se do práce. Veřejnou dopravou jezdí jen důchodci. A jak bych vypadal před sousedem, kdybych neukázal, že do města nejezdím autem?“ Tak asi mohou znít naše výmluvy na otázku, proč používáme auto i na krátké vzdálenosti. Lékaři radí, abychom více chodili, že je to nejpřirozenější způsob pohybu. Víme to, ale nechováme se tak. Dobře. Pochopím, že lidé potřebují do centra města zajet na úřad, do restaurace, nakoupit, na návštěvu ke známým atd. Pro tyto účely by tedy parkovací plochy měly sloužit v první řadě. Praxe je však taková, že většinu parkovacích stání v centru města zaujímají auta rezidentů, kteří si za šest set korun zakoupí roční parkovací kartu a s ní zde pak mohou parkovat neomezeně dlouho. Velká část aut se ze svého místa nepohne třeba týden i déle a při průměrném počtu dvou aut na jednu rodinu se potom nemůžeme divit, že parkovišť je málo.  

Přitom by stačilo vykázat z centra města ta auta, která jsou na cenném veřejném prostranství „garážována“ déle než dva či tři dny. Proč by nemohla parkovat na okraji historického centra, kde je více prostoru a kde je až doposud parkovné vybíráno jen na několika málo místech. Zvýšili bychom tím průtočnost vozidel centrem města, majitelé zdejších obchodů a restaurací by to potěšilo, centrum by více oživlo. A existují ještě další nástroje jak zvýšit počet parkovacích stání pro aktuální potřebu bez nutnosti zabírat další a další veřejné plochy. O tom se lze dočíst v několika odborných studiích, které již roky leží v šuplících městského úřadu. Současné vedení radnice je však zatím z nějakého důvodu odmítlo využít a místo toho řeší problematiku jen touto „salámovou“ ad hoc metodou.

Zřízením nového parkoviště na Dolním náměstí páni radní celý problém jen odsunuli, a co víc, udělali velkou škodu na obrazu historického města. Ojedinělá pohledová kompozice z horní části náměstí směrem k dominantám mariánského  sloupu, Vlkovy věže a kapucínského kláštera s kostelem sv. Jana Křtitele a sousoším Olivetské hory byla novou dvojitou řadou aut značně degradována. Přitom právě toto panorama je jedním z nejobdivovanějších a nejfotografovanějších cílů v znojemské památkové rezervaci. To potvrdí všichni průvodci, kteří sem vodí turisty a sklízejí na adresu města velkou chválu. No, to nyní skončilo. Smutné je, že i památkáři, jindy nekompromisní, v tomto případě (na nátlak „víme koho“) ustoupili… Celá Morava závidí Znojmu jeho historický genius loci. A my si po něm sami neuváženými kroky šlapeme.