Nové parkoviště ve Znojmě… komfortnější jen naoko?

5. 8. 2013 v 11:00, Bc. et Bc. Veronika Krulová

V centru města a jeho blízkém okolí je dnes k dispozici okolo 4000 parkovacích míst. Díky bohatnutí a rostoucímu počtu aut přestává parkovací kapacita stačit. I proto město na začátku července spustilo rekonstrukci parkoviště na ulici J. Palacha. Tento krok je od vedení města přinejmenším chvályhodný. Stávající odstavná plocha byla opravdu nevyhovující, parkování na tomto místě nepřehledné a nerovný povrch plný výmolů v žádném případě nesplňoval představy o ideálním stavu parkoviště. Dalším nepříjemným problémem, který pravděpodobně neunikl žádnému kolemjdoucímu, byl prach z neupravené plochy.

Rekonstrukcí se bezpochyby vzhled parkoviště mnohonásobně zlepší, ale počet samotných parkovacích míst zůstane i nadále stejný. Kapacita dosavadního parkoviště přitom čítala na 70 parkovacích míst. Otázkou je, zda by nebylo užitečnější počet míst raději ještě o dalších pár desítek rozšířit. Nebála bych se toho, že by tato místa zůstala do budoucna nevyužitá.

Financování nového parkoviště sice nejde z pokladny města (zajišťuje je firma A.S.A. Eko Znojmo) a 2,5 milionu korun bez DPH není zase tak závratná částka, ale když už renovovat, proč ne alespoň smysluplně. V žádném případě zde nemusí vyrůst obrovské nevzhledné monstrum, ale vkusně do prostředí zapadající parkovací dům, který mělo město v plánu původně, by svůj účel splnil. Parkování v centru města je komplikované a parkovacích míst stále nedostatek. Do budoucna situace lepší nebude, právě naopak. A nové parkoviště by mohlo současnou problematickou situaci alespoň z části odlehčit. Především návštěvníci kina nebo blízkých pohostinství by tuto možnost zcela jistě ocenili a v neposlední řadě by tu své místo našli i fanoušci znojemského fotbalu.

Město není nafukovací. K podzemním garážím a parkovacím domům budeme muset dříve či později přistoupit. A jako u všeho platí čím dříve tím lépe. Šanci na J. Palacha město propáslo, příště se snad dočkáme.

Veronika Krulová, Pro Znojmo o.s.